Uroczystość nadania imienia i sztandaru

26 maja 2023 r. miał miejsce ostatni etap związany z nadaniem imienia Świętego Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Chodowie. Tego dnia zaproszeni goście, przedstawiciele: organu prowadzącego szkołę, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, wojewódzkiej administracji rządowej, dyrektorzy placówek oświatowych, burmistrzowie, pracownicy samorządowi sąsiednich gmin, księża dekanatu, przedstawiciele służb mundurowych policji i straży, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie spotkali się, aby wspólnie świętować historyczny dla szkoły moment.

Uroczystość zainaugurowano mszą świętą celebrowaną przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Andrzeja Franciszka Dziubę w Kościele Parafialnym pw. św. Mikołaja w Dzierzbicach, podczas której biskup poświęcił sztandar szkoły. Odświętnej rangi wydarzeniu nadała obecność pocztów sztandarowych: Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Św. Faustyny w Pniewie i Szkoły Podstawowej Nr1 im. Św. Jana Pawła II w Kłodawie.
W liturgii czynnie uczestniczyli także nauczyciele, rodzice i uczniowie naszej szkoły.

Oficjalna część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Chodowie. Po wprowadzeniu sztandaru przez poczet rodziców, odśpiewaniu hymnu państwowego i powitaniu dostojnych gości, Wójt Gminy Chodów p. Marek Kowalewski dokonał Aktu Nadania Szkole Podstawowej w Chodowie imienia Świętego Jana Pawła II, odczytując stosowną uchwałę. Kolejnym ważnym elementem ceremonii była podniosła i wzruszająca chwila przekazania na ręce p. dyrektor Jadwigi Murawieckiej Aktu  Nadania Sztandaru, która z wielkim szacunkiem i pieczołowitością  przejęła sztandar, aby następnie przekazać go uczniom.

Po zaprezentowaniu sztandaru zgromadzonym i omówieniu jego elementów, nastąpiło uroczyste ślubowanie przedstawicieli uczniów, którzy zobowiązali się dbać o honor i dobre imię szkoły, kształcić cechy, które posiadał nasz Patron, a w szczególności umiłowanie drugiego człowieka i nauki oraz w każdej sytuacji zachowywać się w sposób godny  młodego Polaka.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej nadanie imienia. Słowa  wygrawerowane obok wizerunku Patrona: ,,Musicie od siebie wymagać”  niosą z sobą nakaz zmieniania świata, spełniania się w różnych dziedzinach ludzkiego życia, ucieczki przed bylejakością. W części oficjalnej nie zabrakło  wielu ciepłych słów, podziękowań, życzeń i gratulacji  gości skierowanych do pani dyrektor. Odczytano także list Ministra  Edukacji i Nauki P. Przemysława Czarnka. Wspólnym mianownikiem wszystkich wypowiedzi było podkreślenie uniwersalności przesłań Papieża, głoszonych prawd przełamujących  bariery  dzielące kultury i epoki, których  współczesność  dotkliwie potrzebuje.

Po części oficjalnej i wyprowadzeniu sztandaru uczniowie i absolwenci zaprezentowali program dedykowany pamięci Św. Jan Pawła II, pełen refleksji i wspomnień, w którym obok tradycyjnych pieśni religijnych i oazowych pojawiła się także poezja śpiewana. Pantomimy zespołowe nawiązywały do wskazań Patrona: jak żyć, jak czuć, jak myśleć. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielili się w powierzone im role, a emocje i wzruszenie które udzieliły się widzom, upamiętnili wpisami do kroniki szkolnej.

Uroczystość  nadania imienia  i sztandaru Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Chodowie była dla całej społeczności niezwykłym wydarzeniem – jednym z najdonośniejszych w jej historii.Odtąd poczet sztandarowy będzie z dumą prezentował ten symbol podczas uroczystości w szkole i poza nią.

WIDEORELACJA