LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI " Papieromaniacy" "Piórkiem i węglem" SuperKoderzy SPORT KLUBY-zajęcia relaksacyjno- taneczne SPORT KLUBY- zajęcia z piłki nożnej

Koła zainteresowań

SuperKoderzy

 

#SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Adresowany jest do szkół podstawowych oraz uczennic i uczniów w wieku 9-14 lat. W czasie trwania programu uczestniczki i uczestnicy uczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii
czy języków obcych.

 

Szkoły uczestniczące w #SuperKoderach mają do wyboru jedną z czternastu ścieżek tematycznych, z których każda zawiera materiały dydaktyczne co najmniej na dziesięć lekcji przygotowanych zgodnie z podstawą programową. Podczas spotkań przyszli #SuperKoderzy oraz przyszłe #SuperKoderki uczą się programowania w praktyce
i pogłębiają wiedzę z danego przedmiotu. Rozwijają też kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole.
Być może w młodych programistkach
i programistach rozbudzą się przyszłe zainteresowania zawodowe.
Programista to przecież zawód przyszłości.

W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła będzie realizować ścieżkę Pogromcy Języków,
a liderem projektu w szkole jest p. Natalia Kacprzak.
Program jest realizowany w kl. V podczas zajęć kreatywnych z języka angielskiego. 

 

Jak to się wszystko zaczęło?

W minionym roku szkolnym dokonaliśmy zgłoszenia udziału szkoły do programu, przygotowując pracę wykonaną metodą z wykorzystaniem narzędzi cyfrowej edukacji
i zarazem podejmując w ten sposób wyzwanie zaproszenia do naszej szkoły SuperKoderów. Naszą pracą był 40 sekundowy filmik stworzony za pośrednictem platformy Canva.:

 

SuperKoderzy_Chodow.mp4

 

W czerwcu dostaliśmy informację o zakwalifikowaniu szkoły do programu i tak,
od września - zaczęliśmy działać! 

 

I zajęcia - Zapoznanie z programem

 

Poznaliśmy cele oraz ścieżkę programu:

Będziemy tworzyć interaktywne widowisko osnute na bazie klasycznej powieści “Czarnoksiężnik z Krainy Oz” (choć mamy już pomysł na inną historię ;),
z wykorzystaniem robotów mBot. Oprócz kodowania zaprogramujemy także animację wzbogaconą o dialogi nagrane w języku obcym przez uczestniczki i uczestników zajęć.

Znamy już także cele programu: 

1. budowanie naszych kompetencji cyfrowych, komunikacyjnych i medialnych;


2. podnoszenie kompetencji cyfrowych, komunikacyjnych oraz medialnych naszych nauczycieli;

3. pogłębianie wiedzy przedmiotowej i interdyscyplinarnej oraz rozwijanie wśród nas umiejętności pracy zespołowej, poprzez wspólne wykonywanie zadań w ramach realizowanej ścieżki edukacyjnej.

 

 

Zapowiada się iście EPICKO!

Tymczasem - czekamy na dostawę robotów Mbotów, zakupionych dzięki grantowi, jaki otrzymaliśmy od fundacji Orange. 

 

 

 

II zajęcia - Silniki, głośnik i LEDy, czyli poznajemy się bliżej z mBotem2

 

Roboty dotarły. Ach, cóż to były za emocje, kiedy otwieraliśmy pierwsze pudełko. Kolejna lekcja poświęcona kodowaniu za nami. Lekcja, podczas której stanęliśmy z Mbotem "face to face". Poznaliśmy jego budowę; wiemy, czym Mbot2 różni się od swojego poprzednika (Mbot1), a nawet dowiedzieliśmy się, że nasze niebieskie milusie roboty mają mózg, "oczy", "ciało" i "nogi"! Ta wiadomość tylko nakręciła naszą ciekawość. Nie pozostało nic innego jak tylko je uruchomić i... zauważyć również, jak one pięknie do nas "mrygają" kolorowymi LEDami. 

Podczas tych zajęć połączyliśmy również Mboty z komuterami, wgrywając na nich wcześniej aplikację Mblock, stworzoną na bazie środowiska Scratch, która będzie nam służyła na kolejnych spotkaniach do programowania robotów (czego już nie możemy się doczekać!)

Do zobaczenia!

 

III zajęcia - Pierwsze programowanie

 

Działamy w Mblocku!

Póki co jeszcze w języku polskim (co by szoku temperaturowego nie doznać ;)) ale już powoli stawiamy nasze pierwsze kroki w kodowaniu. 

Programując najróżniejsze ruchy robota, napisaliśmy wspólnie kilka programów: przejazd z punktu A do punktu B wraz z obrotami wokół własnej osi, wyświetlaniu na robocie różnych barw, ba! z komunikatami wydawanymi przez Mbota włącznie. 

Ps. Tak między nami zdradzimy Wam także, że po tych zajęciach wiemy już, że nasze Mboty mają naprawdę niezłą moc i mogą osiągać prędkości, które wręcz stawiają je na jednym kole. :) 

394131118_6361135487342993_7475544014573154495_n.mp4

 

Zabawa przednia. Pewnie za 2 tygodnie nie będziemy już tacy happy, kiedy przyjdzie

nam się mierzyć z kodowaniem w angielskiej wersji językowej... ;)

 


 

IV zajęcia - Z "kodowania" przechodzimy na "coding"

 

No cóż - ponieważ podstawowym językiem kodowania na całym świecie jest język angielskim, to i nam przyszło się z nim zmierzyć w programie Mblock. 

Właśnie otrzymaliśmy słowniczki z poleceniami w języku obcym i od tych zajęć przełączamy się na angielską wersję językową. 

 

V zajęcia - "We're off to see the Wizard", czyli spotkanie z Dorotką 

 

Wreszcie poznaliśmy Dorotkę. (Dla niedoinformowanych Dorotka to główna bohaterka historii, której będziemy nadawać cechy programowania).

Poznaliśmy również wszystkich pozostałych bohaterów skróconej wersji powieści "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" i powoli będziemy również poznawać ich przygody. 

Na początek - kilka linijek tekstu do nagrania (oczywiście w języku angielskim!). 

I - na początek zakodowanie Sceny 1. 

 

 

Uff, nie było tak źle. Dobrze, że świetnie poruszamy się w Mblocku. 

Na kolejnych zajęciach: nagrywamy cały scenariusz i... zaczynamy tworzyć projekt
i n t e r a k t y w n y. 

See Y soon! 

 

 

VI Zajęcia
 

How can you roar at someone SO MUCH SMALLER than you?

czyli czytanie (i słuchanie!) ze zrozumieniem

 

Nasz wychowawca (lider projektu i na nasze (nie)szczęście anglista ;) nie byłby sobą, gdyby się nie upewnił, czy aby na pewno rozumiemy treść dialogów i znamy historię Dorotki.
W związku z tym - doskonalimy dialogi i szlifujemy nasz angielski, tak aby projekt mógł godnie nosić nazwę "Pogromcy języków".

 

 

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Chodowie
    62-652Chodów
    Chodów 45
  • (+63) 27-37-260/ 503 904 259

Galeria zdjęć