Uzasadnienie wyboru kandydata na Patrona

Uzasadnienie

wyboru Jana Pawła II na patrona Szkoły Podstawowej w Chodowie

Przystępując do wyboru odpowiednich kandydatur na patrona szkoły Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Chodowie wzięła pod uwagę oczekiwania społeczności szkolnej, cechy, dokonania oraz wartości ponadczasowe reprezentowane przez przyszłego patrona.

Ustalono, że ma on być osobą, której życie i twórczość oraz wyznawane przez nią wartości są zgodne z głównymi celami wychowawczymi przyjętymi przez szkołę, a także tożsame z pełnioną przez szkołę misją. Szkoła to instytucja kształtująca osobowość młodego człowieka, dlatego jej patronem powinien być ktoś bliski uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły, akceptowany przez nich na tyle, aby mogli się z nim utożsamiać. Ktoś, kto mógłby stać się autorytetem, źródłem wzorców obowiązujących we wszystkich działaniach szkoły.

Na podstawie indywidualnych przemyśleń, pogadanek z uczniami oraz wspólnych rozważań poświęconych poszukiwaniu autorytetów, nauczyciele proponują kandydaturę – św. Jana Pawła II.

Naszym uczniom potrzebna jest akceptacja, którą zapewniał im Jan Paweł II, dla którego młode pokolenie było najważniejsze. Dla młodych ludzi Papież był niewątpliwie autorytetem, gdyż postępował według tego, jak naucza. Dawał młodzieży wskazówki, drogowskazy a jego homilie to swoiste lekcje życia, jakże uniwersalne i potrzebne we współczesnym świecie.  Uczył jak kochać, jak odnaleźć swoje życiowe powołanie, mówił jak ważna jest rodzina, szacunek dla szkoły, pouczał jak istotna jest odpowiedzialność w nauce, pracy i rozrywce. Uczył optymizmu, wiary w drugiego człowieka, szacunku dla samego siebie oraz otwartości na potrzeby ubogich, pokrzywdzonych i chorych. Wiedział, jak ważna jest w naszym życiu tolerancja dla innych, akceptacja ich prawa do głoszenia własnych poglądów. Wreszcie przestrzegał przed uleganiem organizacjom zaangażowanym w przemoc. Śpieszył z inicjatywami, które konsekwentnie umacniały zasadę pokojowego kształtowania stosunków międzynarodowych.  Dawał światu przykład tolerancji, przejawiając troskę o godność człowieka. W jego bogatej biografii nic nie było epizodem - ani praca robotnicza, ani skala dokonań naukowych czy też jego pasje teatralne i literackie.

Nasza szkoła choćby w niewielkiej części, chciałaby przyłączyć się do dzieła przemian, które proponował Jan Paweł II, który dzięki ciężkiej pracy, stał się duchowym i moralnym przywódcą ludzkości, który swą skromnością, prostotą i mądrością wzbudzał szacunek innych, a głoszone przez Niego wartości rozumiane były wszędzie.

Wybór Jana Pawła II na patrona naszej szkoły pozwoli na realizację wielu zadań wychowawczych oraz będzie pomocą w kształtowaniu u uczniów postawy szacunku dla swojej szkoły i promowania jej pozytywnego wizerunku. Sądzimy, że nadanie szkole imienia tak Wielkiego Człowieka, pozwoli lepiej zrozumieć młodym ludziom wartości, którymi się kierował. Niech odtąd Jego słowa staną się naszym mottem:

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali".

Szkoły Podstawowej w Chodowie