Kraków-Zakopane-Wadowice - wycieczka szkolna
W dniach od 5 do 7 czerwca 2024 roku uczniowie klas IV -VIII uczestniczyli w 3 - dniowej wycieczce do Krakowa, Zakopanego i Wadowic, szlakiem Jana Pawła II.
Z ulicy Floriańskiej doszliśmy do Rynku Głównego, na którym znajdował się Kościół Mariański z odnowionym słynnym Ołtarzem Wita Stwosza. Na rynku były też Sukiennice z dwoma rzędami kramów, głównie z biżuterią, pamiątkami i rękodziełami. W podziemiach Rynku Głównego znajdowało się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Następnym ciekawym i edukacyjnym miejscem był dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius. Niezwykłe okazało się przybycie pod pałac Biskupi ze słynnym „Oknem Papieskim” - miejsce spotkań Jana Pawła II wieczorami z młodzieżą.
W dalszą drogę udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, gdzie weszliśmy na dziedziniec zamku królewskiego, zwiedziliśmy Katedrę Wawelską (Groty i Krypty królewskie w tym grobowiec pary prezydenckiej Marii Kaczyńskiej i Lecha Kaczyńskiego). Atrakcją okazało się wejście na wieżę z Dzwonem Zygmunta. Ostatnim punktem zwiedzania Krakowa był legendarny Smok Wawelski, który w naszej obecności zionął trzykrotnie ogniem.
Po tak wspaniałym spacerze szlakiem najstarszych zabytków Krakowa przejechaliśmy do miejsca noclegowego w Poroninie, Ośrodka Wypoczynkowego – Limba. Przydział pokoi, obiadokolacja oraz pierwsza dyskoteka, gra w bilard, piłkarzyki, podziwianie piękna gór oraz rozmowy do późna - to atrakcje na koniec dnia.
Drugi dzień – to wczesna pobudka, spotkanie z przewodnikiem oraz wyjazd nad Morskie Oko do Tatrzańskiego Parku Narodowego. To było duże wyzwanie dla uczestników wycieczki oraz ich opiekunów. Pomimo dużego zapału ze względów zdrowotnych kilka osób nie dotarło do celu wyprawy. Wielkie brawa za wytrwałość i determinację pozostałej grupy, która mogła napawać się pięknem polskich gór oraz naturalnym zbiornikiem wodnym, jakim jest Morskie Oko. Po odpoczynku i zrobionych zdjęciach wyruszyliśmy w drogę powrotną. Na parkingu czekał już autokar, którym pojechaliśmy do Zakopanego. Wjazd kolejką linową na Gubałówkę pozwolił nam na podziwianie szczytów Tatr Polskich oraz innych przepięknych widoków; tam też odbyliśmy spacer po Gubałówce i zakupiliśmy pamiątki. Po zjeździe z Gubałówki nastąpił spacer najstarszą ulicą Zakopanego, Krupówkami – dawna nazwa „Droga Grzeszników”. Słynny deptak ma dokładnie 1080 metrów długości. To ulica ze sklepami oraz kramami po obu stronach oraz słynnymi kamieniczkami i hotelami. Nastąpił powrót na nocleg, a tam obiadokolacja oraz ognisko i dyskoteka. Była to super zabawa z zawarciem nowych znajomości i pokazem mody.
Ostatni dzień pobytu w Poroninie to opuszczenie noclegu, pakowanie się i wyjazd do Wadowic, miasta Karola Wojtyły, późniejszego papieża - Jana Pawła II. Tu nastąpiło wejście na Plac Jana Pawła II zwany po prostu rynkiem; plac ten to serce Wadowic. Znajdowała się tam Bazylika Mniejsza Najświętszej Maryi Panny. To tu Jan Paweł II ofiarował złotą różę, która znajduje się w głównym ołtarzu. Obok stoi pomnik papieża Jan Pawła II ustanowionego w 2006 roku. Dalej dom rodzinny Karola Wojtyły – obecnie Muzeum rodziny Karola Wojtyły. Oczywiście mogliśmy skosztować słynnych papieskich kremówek, które kupiliśmy w cukierni wadowickiej. Grzechem byłoby nie spróbować. Po słodkim posiłku odwiedziliśmy Klasztoru o. Karmelitów, w którym służył ojciec Karola Wojtyły. Były tu pamiątki związane z Janem Pawłem II, tj.: pierścień papieski i szkaplerz.
Następnie spacerkiem przeszliśmy do dworku Mikołaja na obiad. Po obiedzie przyszedł czas na wyjazd w drogę powrotną do Chodowa. Uczniowie pełni energii - postanowili rozśpiewać cały autokar - „wesoły autobus”. Najważniejsze, że w czasie wycieczki dopisywał wszystkim humor i dobra zabawa. Opiekę sprawowali: p.Elżbieta Kucia, p.Małgorzata Sadowska, p.Paulina Środowska, p. Jerzy Kudlik i p. Emilian Olczak.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za mile wspólnie spędzony czas.