Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Akcja zapoczątkowana została w 2012 r. Podczas tegorocznej odsłony akcji czytamy Kordiana autorstwa Juliusza Słowackiego.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując ważne miejsce w kanonie polskiej literatury.
Jest to utwór niezmiernie trudny w odbiorze, jednak nasi uczniowie wraz z początkiem roku szkolnego, podjęli wyzwanie i uroczyście odczytali obszerne fragmenty dramatu.
W wydarzeniu wzięły udział klasy: VI, VII i VIII wraz z nauczycielami języka polskiego – p.KStankiewicz i p.A.Pecyną w obecności pani dyrektor Jadwigi Murawieckiej.
W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu” kolejny rok. Dziękujemy uczniom czytającym za chęć udziału w akcji!
WIDEORELACJA