W 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile podejmujemy temat pamięci. Zastanowimy się, co pamięć współcześnie oznacza i jakie zadanie do wykonania zostawiają nam ostatni świadkowie Zagłady. 19 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły dołączyli kolejny raz do tej akcji. Na znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim – wykonali też żonkile.
Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku.
Żonkile są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji
walczyli o człowieczeństwo.
Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składania każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.
„Musimy uczyć w szkołach, w przedszkolach, na uniwersytetach, że zło jest złem,
że nienawiść jest złem i że miłość jest obowiązkiem.”
M. Edelman
Akcję zorganizowali nauczyciele historii: p.Katarzyna Stankiewicz i p.Łukasz Jóźwiak.
Dopełnieniem akcji i pamięci oddanej zmarłym będzie (w najbliższych dniach) wycieczka do Muzeum im. J.Dunin - Borkowskiego w Krośniewicach, w trakcie której zostało zaplanowane zwiedzanie muzeum oraz lekcja muzealna dla uczniów klas VI - VIII.
Spodziewajcie się wkrótce relacji!