Kronika
W ramach projektu „Równy start w przyszłość” odbywają się zajęcia Doradztwa Edukacyjno – Zawodowego i Szkolnego Ośrodka Kariery dla uczniów Gimnazjum w Chodowie, które prowadzi Maria Wawrzyńczak.
Celem zajęć jest przygotowanie uczniów do samodzielnego i aktywnego kształtowania swojej drogi zawodowej.
Plan pracy obejmuje poradnictwo grupowe i indywidualne. Tematyka zajęć grupowych realizowana jest w 3 blokach tematycznych:
1. Rozwój samopoznania
2. Poznawanie zawodów i rynku pracy
3. Planowanie własnej kariery i drogi edukacyjno – zawodowej.
Poradnictwo indywidualne obejmuje porady edukacyjne i zawodowe zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami uczniów.
Zajęcia Doradztwa Edukacyjno – Zawodowego i Szkolnego Ośrodka Kariery realizowane są w VI edycjach (po 2 edycje w każdym roku szkolnym). W każdej edycji udział bierze 8 uczniów, uczestnicząc w 8 dwugodzinnych spotkaniach.
Zgodnie z programem zajęć organizowane są również wycieczki do zakładów pracy, podczas których uczniowie mają możliwość bezpośredniego poznania zawodów, wymagań oraz warunków jakie należy spełniać aby wykonywać dany zawód. Z wyjazdów, które się odbyły, to wycieczki do:
- Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Kole.
Podczas wyjazdu uczniowie mieli możliwość poznania pracy policjanta i strażaka. Duże wrażenie na każdym wywarł sprzęt używany w akcjach oraz metody pracy, np. związane ze ściganiem przestępców – odciski palców czy tworzenie portretów pamięciowych.
- Zakładu Produkcji Szkła „Glaspo” w Grzegorzewie.
Obserwując produkcję różnych gatunków szkła uzmysłowiliśmy sobie, iż wymaga ona znajomości wielu praw fizycznych oraz właściwości materiałów stosowanych do tej produkcji. Proces produkcyjny oraz metody badania jakości wytwarzanych rodzajów szkła zaskoczyły nas zwiedzających.
- Elektrowni w Koninie.
Wizyta w Elektrowni Konin była okazją do poznania różnego typu zawodów - poczynając od mechaników przez elektryków, informatyków, laborantów po pracowników biurowych oraz kadrę kierowniczą różnej specjalności w zależności od wydziału. Pobyt w Elektrowni dał również uczniom możliwość sprawdzenia własnej wiedzy zarówno z fizyki jak i chemii oraz potwierdzenia zastosowania teorii w praktyce.
- Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej.
Duże wrażenie na każdym, zrobił widok nowoczesnej broni i sprzętu oraz możliwość zapoznania się z zasadą ich działania a nawet obsługa karabinu i armaty przeciwlotniczej. Przejazd na lotnisko umożliwił obejrzenie z bliska startu śmigłowców a wejście na pokład jednego z nich pozwoliło zobaczyć nie tylko układ sterowniczy ale również całe wyposażenie takiego samolotu. Uczniowie poznali również warunki naboru do służby wojskowej oraz możliwości kształcenia w tym kierunku. Pobyt na stadionie i obejrzenie toru sprawnościowego, uświadomił każdemu jaki wpływ na wykonywanie tego zawodu ma stan zdrowia i sprawność fizyczna.