Zadania pedagoga

Zadania pedagoga szkolnego

1. Organizowanie i udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej we współpracy z wychowawcami, nauczycielami i specjalistami.
  2. Konsultacje, rozmowy z wychowawcami klas i nauczycielami, uczniami oraz rodzicami.
  3. Obserwacje uczniów, analiza struktury klasy/grupy pod kątem relacji rówieśniczych.
  4. Współpracy z poradniami specjalistycznymi w obszarze diagnozowania i rozwiązywania problemów wychowawczych, dydaktycznych oraz wspierania rozwoju uczniów.
  5. Koordynowanie  działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży.
  6. Monitorowanie realizacji obowiązku szkolnego.
  7. Diagnozowanie przyczyn  niepowodzeń szkolnych, zapobieganie zaburzeniom  zachowania.
  8. Prowadzenie działań o charakterze  mediacyjnym i interwencyjnym w sytuacjach konfliktowych.
  9. Współpraca z instytucjami wspierającymi działalność szkoły ( GOPS, policja, Sąd Rodzinny, kuratorzy itp.).
  10. Diagnoza środowiska rodzinnego ucznia poprzez obserwację, rozmowy z uczniem, rodzicem i innymi osobami mającymi kontakt z rodziną ucznia, udzielanie wsparcia oraz informacji o instytucjach działających na rzecz rodziny i pośredniczenie w kontaktach z tymi instytucjami.