Wycieczki

WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA / 15-16 X

 

  W dniach 15-16.10.2024r. uczniowie z kl. V i VI oraz VII i VIII naszej szkoły wraz z nauczycielami, paniami: K.Stankiewicz, M.Sadowską i J.Motyką, udali się na wycieczkę do Trójmiasta w ramach rządowego programu „Podróże z klasą”. Realizacja programu miała na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej tradycji, zabytków, kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. 

Dzień I

  Wyjechaliśmy we wczesnych godzinach rannych. Przejazd do Gdańska na Westerplatte odbywał się z przerwami na odpoczynek i posiłki. Po przybyciu na miejsce spotkaliśmy się z panem Janem – naszym przewodnikiem, który to rozpoczął opowiadać historię Westerplatte, jednego z najważniejszych miejsc w polskiej historii. Warto było je odwiedzić, przespacerowaliśmy się po lesie pamiętającym tragiczne wydarzenia września 1939 r. docierając pod  Pomnik Obrońców Wybrzeża. Stamtąd rozpościerała się przepiękna panorama na Stocznię Gdańską i Zatokę Gdańską. Następnie przejechaliśmy z Westerplatte do centrum Gdańska.

 Tam swoje kroki skierowaliśmy do Hevelianum - miejsca, w którym spotkaliśmy się z nauką i historią. To była także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. Po wizycie pozostała nam zdobyta wiedza i wspomnienie dobrej zabawy.

 Następnie  udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta w zasięgu obwarowań XVII w., gdzie zobaczyliśmy: Fontannę Neptuna, Trakt Królewski, Dwór Artusa, Bazylikę Mariacką, Wielki Młyn – Żuraw, odbyliśmy spacer ulicą Długą i Długim Targiem oraz nabrzeżem Starej Motławy.

  Bazylika  Mariacka  zwana często „Koroną Gdańska” jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy historii kościoła opowiedzianej przez przewodnika, zachwycaliśmy się architekturą, wystrojem, malowidłami. Mieliśmy także niebywałą okazję zrobić zdjęcie naszym uczniom, którzy prezentują się w poczcie sztandarowym naszej szkoły z patronem, Św. Janem Pawłem II; popiersie patrona widnieje w bazylice na pamiątkę spotkania papieża z chorymi i służbą zdrowia .

 Przepiękny spacer uliczkami Gdańska zakończyliśmy czasem na tzw. przyjemności, tj. zakup pamiątek lub coś słodkiego do zjedzenia. Ostatnim punktem programu w tym dniu był przejazd na nocleg do Willi Margaretka we Władysławowie. Zmęczeni, ale zadowoleni zasiedliśmy do obiadokolacji.

 Potem każdy z nas odkrywał radość z odpoczynku w pokoju;  jednakże na zakończenie wieczoru nie zabrakło emocji związanych z meczem reprezentacji Polski z Chorwacją, jak i zorganizowaną dyskoteką . Zabawa była przednia!

Cisza, spokój, sen…. Dzień pierwszy wycieczki dobiegł końca!

Dzień II

 Rano, ok. godziny 7.00 przywitało nas piękne słoneczko z mroźnym porankiem. Po sprzątnięciu pokoi, pakowaniu udaliśmy się na pyszne śniadanko. Następnie nastąpiło wykwaterowanie; chłodny ale słoneczny dzień miał dla nas kolejne przygody i miejsca do zwiedzania w Gdyni i Sopocie. Wraz z przewodnikiem i wspaniałym kierowcą panem Andrzejem udaliśmy się w drogę.

 Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. To interaktywne wystawy i przestrzeń do twórczego eksperymentowania. To miejsce zaprasza każdego i zachęca do odkrywania, poznawania świata; pokazy, warsztaty angażują, uczą i bawią. My byliśmy zachwyceni!  

 Po naukowych przygodach udaliśmy się na spacer po Skwerze Kościuszki, gdzie punktem docelowym było zwiedzanie żaglowca – Dar Pomorza. Obecnie statek-muzeum, cumujący przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim, jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku. Imponująca sylwetka żaglowca stanowi element na stałe wpisany w miejski krajobraz Gdyni. Mieliśmy okazję wejść na główny pokład i do wnętrz statku, co pozwoliło poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej. W zabytkowych przestrzeniach, takich jak salon komendanta, mesa, stanowiska sterowe czy maszynownia, zachowane zostały artefakty dokumentujące historię żaglowca i jego załóg, a miejscem szczególnym jest zaaranżowana kabina słynnego pisarza, kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta. Tu również znalazł się czas na pamiątki z Gdyni. Dzień trwał dalej…

 A my, trochę już zmęczeni udaliśmy się do Oceanarium w Gdyni. Oceanarium jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego, prezentuje gatunki zwierząt wodnych z całego świata, a także przekazuje wiedzę o środowisku wodnym. Pan przewodnik z zaciekawieniem opowiadał nam o morskich stworzeniach i ich wodnym świecie, oceanarium nazywał nietypowym ogrodem zoologicznym, które spełnia wszystkie funkcje współczesnego zoo.

 Zachłyśnięci dawką wiedzy o faunie i florze morskiej udaliśmy się do autobusu, żeby jechać w ostatnie miejsce na trasie naszej wycieczki - do Sopotu.

 Na miejscu udaliśmy się na molo, podziwiając piękne nadmorskie widoki przy okazji wdychając dużo jodu, następnie odbyliśmy ostatni już spacer po deptaku Bohaterów Monte Casino. Tam jeszcze ostatni rzut oka na morze, drobne pamiątki dla najbliższych, pożegnanie z przewodnikiem i czas w drogę.

 Około godziny 17.00 wyjechaliśmy z Sopotu w drogę powrotną. Po drodze nastąpił czas na odpoczynek kierowcy i posiłek dla wszystkich uczestników w restauracji Mc Donalds.

 Chociaż pogoda była różna, raz słońce, raz wiatr, cali i zdrowi wróciliśmy w pogodnych nastrojach z wycieczki. Były to już późne godziny wieczorne.

Wyjazd odhaczamy i uznajemy za bardzo udany !

GALERIA

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Chodowie
    62-652Chodów
    Chodów 45
  • (+63) 27-37-260/ 503 904 259

Galeria zdjęć