Maraton językowy z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. W kontekście polskich szkół, obchody tego dnia nabierają szczególnego znaczenia. To okazja do refleksji nad bogactwem i pięknem polszczyzny, ale także nad wyzwaniami, przed którymi stoi nasz język w dobie globalizacji i szybkiego rozwoju technologii. W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty. Dzień Języka Ojczystego w szkole to nie tylko lekcja patriotyzmu, ale przede wszystkim szansa na rozbudzenie w uczniach pasji do języka polskiego i uświadomienie im, jak ważną rolę odgrywa on w kształtowaniu ich tożsamości i kultury.
21 lutego na holu szkoły nauczycielki języka polskiego: p.A.Pecyna i p.K.Stankiewicz zorganizowały maraton językowy z okazji Dnia Języka Ojczystego. Dwa duety uczniów – jeden z klasy 7 (Gabriela B. i Igor S.), drugi z klasy 8 ( Justyna N. i Franek O.)– poprowadziły językowe potyczki.
Podczas wydarzenia uczniowie brali udział w kalamburach, językowych rymowankach, poznawali dawne wyrazy, które wyszły z użycia, a także sprawdzali swoją znajomość ortografii. Dodatkowo obejrzeli prezentację multimedialną i wysłuchali gwary kaszubskiej.
Wszyscy świetnie się bawili, panującą atmosferę cechowała radość i zaangażowanie. W przerwach uczestnicy śpiewali językową rymowankę „Szły pchły koło wody”. Dopełnieniem spotkania były plakaty promujące język ojczysty, wykonane przez uczniów klas IV-VIII.
Na zakończenie pani dyrektor podziękowała nauczycielom i uczniom za przygotowanie i realizację programu.